Sitenizde kargo ücreti ne kadardır?

İnternet mağazamızdan yapacağınız alışverişlerinizde herhangi bir kargo ücreti alınmamaktadır.

Hangi kargo firması ile çalışıyorsunuz?

İnternet mağazamızdan oluşturduğunuz siparişleriniz, size MNG Kargo güvencesiyle ulaştırılmaktadır.

Kargom ne zaman ulaşır?

Siparişiniz, satın alma işleminiz gerçekleştikten sonra 3 iş günü içerisinde kargoya teslim edilmektedir. Hafta sonu veya resmi tatillerde vereceğiniz siparişler, bu günleri takip eden 3 iş gününde kargoya verilecektir. İndirim dönemlerinde yaşanan yoğunluk nedeniyle kargoya verilme süresi 4-7 iş günü arasında değişebilmektedir.

Kargomu nasıl takip edebilirim?

Siparişiniz kargoya teslim edildikten sonra size bildirilen kargo takip numarası ile gönderinizin takibini https://www.mngkargo.com.tr/ adresinden yapabilirsiniz.

Hediye paketi ekleme seçeneğiniz var mı?

Alışveriş sepetinizde ödeme yaparken tercihinize göre hediye paketi ve hediye notu seçeneğini bulabilirsiniz.

Kargomu benden başka bir kişi teslim alabilir mi?

Siparişlerinizi kimlik ibrazı ile soyadı tutarlılığı olan birinci dereceden yakınınız teslim alabilir. Teslimat adresinde paketinizi teslim alan kişinin imzası istenecektir.

Yurt dışına sipariş gönderimi yapılıyor mu?

Şu anda yalnızca Türkiye sınırları içerisinde teslimat yapılmaktadır.

Siparişimin durumunu nasıl takip ederim?

Sitemizde üye hesabınız varsa, “Hesabım” bölümündeki “Siparişler” sayfasından tüm siparişlerinizin detaylarına ulaşabilirsiniz. Üye hesabınız yok ise ana sayfanın alt kısmındaki bilgi panelinde bulunan “Sipariş Takibi” bölümünden siparişiniz ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Sipariş verdikten sonra teslimat adresini değiştirebilir miyim?

Eğer siparişiniz ‘Siparişiniz Alınmıştır’ durumundaysa teslimat adresinizi değiştirebilirsiniz. Yeni adresinizi iletmek için [email protected] adresine sipariş numaranızı da belirterek bir e-mail gönderebilirsiniz.

Sipariş verdikten sonra alıcı kişiyi değiştirebilir miyim?

Eğer siparişiniz ‘Siparişiniz alınmıştır’ durumundaysa alıcı adınızı değiştirebilirsiniz. Yeni adresinizi iletmek için [email protected] adresine sipariş numaranızı da belirterek bir e-mail gönderebilirsiniz.

Teslimat sırasında nelere dikkat etmeliyim?

Exquise’den verdiğiniz siparişler adresinize teslim edildiğinde, kargo teslim fişini imzaladıktan sonra kargo paketini açıp kontrol etmenizi öneririz. Paket içeriğinde herhangi bir yanlışlık varsa ya da ürünler hasar görmüş, deforme olmuşsa lütfen kargo görevlisine “Hasar Tespit Tutanağı” hazırlatıp bu konuda bizimle iletişime geçin.

Faturam siparişimle birlikte teslim edilmedi. Ne yapmalıyım?

Her sipariş, faturasıyla birlikte kargoya verilir. Resmi faturanız, siparişinizin yer aldığı kolinin dışında, şeffaf plastik bir cep poşet içinde size ulaştırılır. Herhangi bir nedenden dolayı, faturanız siparişinizle birlikte gelmediyse kargo yetkilisine fatura talebinizi tekrar iletin.Talep ettiğiniz halde size teslim edilmeyen faturalarınız için tutanak hazırlatın ve bu konuda bizi bilgilendirin. Böylece, en kısa zamanda faturanızın aslı ya da “aslı gibidir” kaşeli bir kopyasını adresinize gönderebiliriz.